ELTE BTK BIÖP, H-1052 Budapest, Piarista köz 1., III. emelet 47., telefon: (361) 267-0966/5414, fax: (361) 267-0966/5262

Bölcsészettudományi Informatika Önálló Program

Programgazda: Horváth Iván egyetemi tanár. Rendszergazda: Molnár Márton. Programfinanszírozó: Soros Alapítvány „FEPP”

 

Programleírás

 

Célkitűzés

A program célja, hogy felkészítse a bölcsész szakos hallgatókat arra a nem kis feladatra, hogy a nyomtatott betűn alapuló művelődés világát szakszerűen, a lehető legkisebb veszteséggel átírják a hálózat számjegyrejtjelzésű közegébe.

 

Tanmenet

A tanmenet 6 félév alatt teljesíthető 12 tanegységből áll.

         Ezalatt a hallgatók elsajátíthatják ama hagyományos, e-szöveges, hiperszöveges, relációs vagy tárgyorientált bölcsészeti (elsősorban irodalmi) adatbázisok használatát, amelyek immár nemcsak a tudományos kutatásban, hanem a középiskolai oktatásban is egyre fontosabb szerephez jutnak. Megismerkedhetnek a bölcsészeti informatika eddigi történetével és elméleti kérdéseivel. Maguk is részt vesznek a hálózati szöveggondozás és adatbázisépítés munkájában, s itt gyakorlati tapasztalatokat szereznek. A tudományos kutatásban megszokott számítógépes környezetet bocsátjuk rendelkezésükre (UNIX, VMS), de dolgozhatnak olyan környezetben is, mely az otthoni számítógép-használatban terjedt el (Linux, OS/2, Windows).

         A Hálózat forradalmát egyesek az írás, mások a könyvnyomtatás felhasználásához hasonlítják. A most végző bölcsészek feladata bizonyosan nem lesz kisebb a 15-16. század huminstáéinál. Ők a kéziratokból nyomtatványokat állítottak elő. A mostani bölcsészeknek a nyomtatott betűn alapuló művelődés egész világát szakszerűen, a lehető legkisebb veszteséggel kell majd átírniuk a Hálózat számjegyrejtjelzésű közegébe. A tanmenet kifejezetten erre készíti fel a hallgatót. A képzés erősen gyakorlatias, feladatközpontú. Mivel az átírandó szövegek egy részéhez kép-. mozgókép- és hangállományok is tartoznak (kézirat- és nyomtatvány-hasonmás, megzenésített szöveg, szavalat, színházi előadás, stb.), a tanmenetben multimédia- és hipermédia-oktatás is szerepet kap.

         Ehhez kapcsolódó, csábító lehetőség, hogy a tanmenet kialakításakor tekintettel legyünk a most kibontakozó digitális médiaipar szakemberéhségére: érdemes megfontolni, hogy a jövő szélessávú számítógépes hálózatára rákapcsolt készüléke elsősorban bizony a tömegszórakoztatásnak, nem pedig a művelődésnek lesz eszköze. Mi arra képezzük ki hallgatóinkat, hogy az új, számjegyjelölésű közegben is otthonosan és szakszerűen tudjanak bánni irodalmi szöveggel, képzőművészeti vagy zenei alkotással, történelmi forrással, de nem tanítunk nekik számítógépvezérlésű vágást vagy hirdetéslélektant. Célunk az, hogy humanistákat képezzünk a mai kor számára.

 

Tanegységlista

 

Kód

Kurzus

Tanegységfajta

Heti óraszám

ZC-I01

A szöveg a hálózaton I.

K

1

ZC-I02

Adatbázisépítés I.

G

2

ZC-I03

A szöveg a hálózaton II.

K

1

ZC-I04

Adatbázisépítés II.

G

2

ZC-I05

Bölcsészeti informatika I.

K

1

ZC-I06

Adatbázisépítés III.

G

2

ZC-I07

Bölcsészeti informatika II.

K

1

ZC-I08

Adatbázisépítés IV.

G

2

ZC-I09

A bölcsészeti informatika előzményei

K

1

ZC-I10

Adatbázisépítés V.

G

2

ZC-I11

Irodalmi informatika

K

1

ZC-I12

Adatbázisépítés VI.

G

2

 

 

ELTE BTK BIÖP, H-1052 Budapest, Piarista köz 1., III. emelet 47., telefon: (361) 267-0966/5414, fax: (361) 267-0966/5262

Bölcsészettudományi Informatika Önálló Program

Programgazda: Horváth Iván egyetemi tanár. Rendszergazda: Molnár Márton. Programfinanszírozó: Soros Alapítvány „FEPP”