Gépek és stílusok

(ZC-I01)

 

 

A félév során rövid vázlatot szeretnék adni a modern számítástechnika történetéről. Vizsgálódásaink középpontjában a mikroszámítógép áll, a hetvenes-nyolcvanas évek számítógépes „szubkultúrája” és klubmozgalma, a korszak, amikor a „gondolkodó gép” kiszabadult a klimatizált számítóközpontok világából és milliók pajtásává – vagy éppen munkaeszközévé vált.

 

A félév során megismerkedünk az elmúlt hetven év legismertebb számítás­technikusainak életpályájával, a számítógépek evolúciójának állomásaival. Külön figyelmet szentelünk a nyolcvanas évek számítógépes sajtójának és népszerűsítő kiadványainak.

 

Lehetőség szerint minél több vendégelőadót kérek meg, hogy mesélje el a régi számítógépekkel kapcsolatos emlékeit, mindazt, ami nemcsak egy mérnöknek vagy programozó matematikusnak, hanem egy tudománytörténet iránt érdeklődő bölcsésznek is érdekes lehet. Első meghívott előadónk Kovács Győző, a Mikroszámítógép Magazin volt főszerkesztője, úttörő kibernetikusunk lesz.

 

Amennyiben a hallgatók is akarják, a heti előadásokat néhány „kihelyezett órával” is kiegészíthetjük: ha egészsége megengedi, felkereshetjük Magyarország első számítástechnika-tanárát, a 87 éves Kovács Mihályt, továbbá megnézhetünk együtt néhány technikatörténeti múzeumot, gyűjteményt, így szívesen bepillantást engedek hallgatóimnak saját kisebb mikroszámítógép-gyűjteményembe is.

 

Az előadásokat csütörtök délben tartom. A tanegység teljesítéséhez szükséges szakirodalom listáját az első órán osztom ki.

 

 

Képes Gábor

megbízott előadó

(leo@netquick.hu)