Szentpéteri Márton:

Informatika és apokaliptika a kora újkorban

szeminárium, ELTE BTK Bölcsészeti Informatika Önálló Program

2000-2001-es tanév, I. szemeszter

ZC-I02

 

Ebben a félévben a következő kérdésekre keressük a választ: miért és hogyan lehet kora újkori informatikáról beszélni? Miért művel valójában eszmetörténetet (intellectual history) az, aki a történeti informatika kérdéseivel foglalkozik? Mi köze a 16-17. századi enciklopédizmusnak az eszkatológiához? Mi is az az apokaliptikus egyetemes-tudomány (Apokalyptische Universalwissenschaft)? Hogyan határozhatja meg a háromságelvű teológia a grammatikát, logikát és a metafizikát, és mindez miképpen függhet össze a kora újkori egyetemes-tudomány eszméjével? Miképp állhat a zsoltárparafrázis és az egyetemes költészetelmélet az apokaliptika és a millenarizmus szolgálatában?

 

A várható témák tehát:

1. Jelentés és megértés az eszmetörténetben (Quentin Skinner azonos című tanulmányának megvitatása irodalomelméleti megfontolások érvényesítésével)

2. A történeti bölcsészinformatika mint eszmetörténeti disciplina (az eszmék rögzítésének, tárolásának, rendszerezésének és közvetítésének technológiái a kora újkorban; könyvnyomtatás hatása: a nyomtatott könyv és a mnemotechnikai módszerek paradigmáinak versengése, etc.)

3. Enciklopédizmus és eszkatológia, apokaliptikus egyetemes-tudomány, philosophia perennis (főként Wilhelm Schmidt-Biggemann teoretikus cikkei alapján)

4. Kora újkori ismeret-, tudás- és információelmélet: a négy praecognita J. H. Alsted enciklopédizmusában

Esettanulmányok:

1. Trinitárius kombinatorika (az 'immeatio', a 'circumincessio' és 'emperichoresis' Alsted, J. H. Bisterfeld és G. W. Leibniz műveiben) az apokaliptikus egyetemes-tudomány tükrében

2. Protestáns zsoltáros program és millenarizmus (a metroritmikai parafrázis és a zsidók, illetve a törökök megtérítésének kérdései Alsted és Szenci Molnár Albert 1609-es levélváltásában)

3. A kombinálás művészete J. H. Alsted erdélyi műveiben

4. A loci communes műfajának informatikatörténeti szerepe (különös tekintettel Szenci Molnár közhelygyűjteményére és Alsted enciklopédizmusára)

 

 

 

 

 

 

 

Válogatott szakirodalom:

– Antognazza, Maria Rosa, Immeatio and Emperichoresis. The Theological Roots of Harmony in Bisterfeld and Leibniz, The Young Leibniz and his Philosophy (1646-76), ed. S. Brown, Dortrecht (Kluwer), 1999. 41-64.

– Antosik, Stanley, Utopian Machines: Leibniz's "Computer" and Hesse's Glass Bead Game, The Germanic Review 67 (1992), 35-45.

– Arasse, Daniel, Ars memoriae és vizuális szimbolumok: a képzelet kritikája és a reneszánsz vége, ford. Albert Sándor, Az ikonológia elmélete, szerk. Pál József, Szeged [1986] 1997. 115-156. (Ikonológia és műértelmezés 1)

Az olvasás kultúrtörténete a nyugati világban, szerk. G. Cavallo és R. Chartier, ford. Sajó Tamás, Bp., 2000. különösen 9-43. 201-320.

– Giesecke, Michael, Az új információs és kommunikációs technológia (könyvnyomdászat), A könyves kultúra XIV-XVII. század II. Válogatás a német szakirodalomból, Szeged, 1997. 75-84.

– Moss, Ann, Printed Commonplace-Books and the Structuring of Renaissance Thought, Oxford, 1996.

– Mugnai, Massimo, Der Begriff der Harmonie als metaphysische Grundlage der Logik und Kombinatorik bei Johann Heinrich Bisterfeld und Leibniz, Studia Leibniziana, V/I (1973), 43-73.

– Roszak, Theodore, Az információ kultusza, avagy a számítógépek folklórja és a gondolkodás igaz művészete, Bp., 1990. (Kül. az Eszmék és adatok, A komputerek és a tiszta ész, ill. a Descartes angyala c. fejezetek)

– Schmidt-Biggemann, Wilhelm, Philosophia perennis im Spä tmittelalter, Innovation und Originalitä t, Hrsg. v. W. F. Haug und B. Wachinger, Tübingen (Niemeyer), 1993. 14-34.

Uő., Enzyklopä die und Philosophia perennis, Enzyklopä dien der Frühen Neuzeit, Hrsg. v. Franz Eybl et al., Tübingen (Niemeyer), 1995. 1-18.

Uő., Apokalyptische Universalwissenschaft. Johann Heinrich Alsteds "Diatribe de mille annis apocalypticis", Pietismus und Neuzeit Bd. 14. (Chiliasmus in Deutschland und England) 50-71.

, Enzyklopä die, Eschatologie und Ökumene. Die theologische Bedeutung von enzyklopä dischem Wissen bei Comenius, Frühneuzeit-Info Jg. 3 (1992), 19-28.

– Uő, Philosophia perennis. Historische Umrisse abendlä ndischer Spiritualitä t in Antike, Mittelalter und Früher Neuzeit, Frankfurt am Main, 1998.

– Skinner, Quentin, Jelentés és megértés az eszmetörténetben, ford. Jónás Csaba, A koramodern politikai eszmetörténet cambridge-i látképe, szerk. Horkay Hörcher Ferenc, Pécs, 1997. 7-53.

– Szentpéteri Márton, An Attempt at Universal Restitution. The Art of Combination in J. H. Alsted's Transylvanian Works, kézirat (elhangzott 2000 június 8-án a Philology in the Internet Era c. nemzetközi kollokviumon)